Sorular ve arzular

İsim:
E-mail:
Mesaj:
Güvenlık kodu:
Kodu giriniz:

Elman Alibeyli (Berlin)

Merhaba, çok saygın İlham hoca
Bu mektubu size öz Azerbaycan'dan uzak olan yabancı ülkeden, Almanya'dan yazıyorum. Şimdiye kadar birkaç kez başkanlık yaptığınız sitelerin adresine yazdım. Fakat son projenizden sonra (azerbaijanphoto.com-u kastediyorum) bizzat sizin kendinize yazmaya karar verdim. Çünkü o sitedeki fotoğraflar, özellikle kendi ilçemizin, köyümüzün, çocukluğumu, erginliğimi geçirdiğim vatanımın resimlerini görünce biraz hassas ruhlu olduğum için hem sevindim, hem de gevrek oldum. O anda bende öyle hisler uyandı ki, dolayısıyla bir türlü anlatamıyorum.
İlham hoca, ben sürekli sizin aktivitenizi takip ediyorum. Özgeçmişiniz, duygulu kalem sahibi, bilgin-aydın ve imanlı bir Müslüman olmanız konusunda özel sitenizden yeterince bilgi alabilmişimdir. Benim de bir zamanlar çok zorluklarla karşılaştıkdan sonra kendim için çıkardığım bir sonuç vardı ve yaklaşık sizin görüşünüzle çakışıyordu: "Hayat hiç de göründüğü gibi değildir". Belki de yaş farkımıza rağmen tıkpı aynı tür düşündüğümüze göre sizi kendime biraz daha yakın, biraz daha öz düşünüyorum ve sizinle samimi olmaya, görüşlerimi paylaşmaya gayret ediyorum.
Sayın İlham hoca, insanın herhangi bir olaya onun seyri içinde değil, dışında olduğunda daha doğru değer verebildiği konusunda benimle aynı görüşde olacağınızı düşünüyorum. Ben de Almanya'ya geldikten sonra çok şeyleri, özellikle Azerbaycan'da yaşanan gelişmeleri dışarıdan izlemeye çalışıyordum. Vardığım ilk sonuç şu oldu ki, bizim faaliyetimizde, kendi hak sesimizi dünyaya iletmekte bazı şeyler yetmiyor. Zaman zaman fark ettim ki, bu "yetersizlik" bizim birliğimizde, vatan karşısında sorumluluğumuzu anlamamızdadır. Yurtdışında yaşayan bir Azerbaycanlı için böyle bir gerçekle yüzleşmek, bana çok ağır geldiğini belirtmek istiyorum.
Sonunda bir gün akrabalarımızdan biri yakında Azerbaycan hakkında ansiklopedik bir site açılacağını bana haber verdi. Açıkçası, öncelikle bunun o kadar da verimli olmayacağını düşündüm. Çünkü eksik, kötü şekilde mevcut olan bu tür bir-iki zayıf siteyle tanışmıştım. Ama daha sonra bu sitenin 7 dilde olacağını bildiğimde artık bende merak uyandı ve sabırsızlıkla sitenin açılmasını bekledim. Hatta bu konuda tanıdığım, bildiğim insanlara da haber ulaştırmıştım.
Azerbaijans.com sitesinin açılışı benim için çok önemli olaylardan biri oldu. Ülkemiz hakkında 7 dilde bu kadar geniş bir bilgi kaynağının oluştuğunu görünce gerçekten yüreğim ferahlandı. Emin olun ki, her bir bölmeyi büyük ilgi ile okuyordum. Sanki birdenbire Azerbaycan'ın ortasına düşmüştüm.
Bir kaç gün siteyi okumak, resimlere bakmak, ilginç bilgileri kendim için not etmek önemli işim oldu. Sitenin Almanca da olması elime iyi fırsat vermişti. Çevremde olan Almanların hepsine Azerbaycan, onun kültürü, sanatı, tarihi, doğası, aydınları, başarıları hakkında ayrıntılı, yürekten bilgi veriyordum. Sanki özel enerji, teşvik, bağnazlık verilmişti bana. Sitenin benim için asıl silaha dönüştüğüne kesinlikle emin olabilirsiniz. Kalbimin derinliklerinde bir güven, bir rahatlık oluştu. Kaç zamandan beri sadece şimdi kendimi eski ve zengin bir toprağın oğlu olduğumu düşünebildim. Nihayet sinemalarımız, temaşalarımız siteye yerleştirildikten sonra, online televizyon, radyo faaliyete başlaması üzerine her akşam ailemle oturup ya filmleri seyrederiz, ya da eşi olmayan müziklerimizi dinliyoruz. Benim yaşadığım hisleri muhtemelen, kendi vatanından uzakta yaşayan insanlar daha iyi hissedebilir.
İlham hoca, benim için en unutulmaz günlerden biri de Karabağ konusunda sitenin açılışı oldu. Benim daha önce burda yaşayan çeşitli milletten olan arkadaşlarla Karabağ gerçekleri hakkında konuşmalarım, hatta bazen tartışmalarım da oluyordu. Ama elimde tutarlı gerçekler olmadığı için (ve bilhassa Almanca) kendimi bazen güçsüz hesap ediyordum ve bu halimden dolayı kendime kızıyordum. Sonunda, sizin sayenizde bu beladan da kurtuldum. Bu site açıldıktan sonra çoklarını inandıra bildim ki, Karabağ bizim ebedi ve tarihi toprağımız.
Nihayet bu son, azerbaijanphoto.com sitesi benim tam istediğim oldu. Azerbaycan hakkında ne kadar okusan da, mütalaa etsen de kendi gözlerinle görmen, seyretmen kadar yeterli olmuyor. Sitede öncelikle kendi ilçemizi, sonra da köyümüzü arayıp buldum. Epeydir o yerleri görmediğime göre, emin olun ki, heyecandan tüm vücudum titredi. Çok ilginçtir, hem çok özledim, hem de nasıl derler doğma yerlere bakıp hasretimi giderdim. Açığını söyleyeyim, hem de gevrek oldum bile. Bu resimler hayellerimi, bilseniz nerelere çekip götürdü ...
Aziz İlham hoca, yaşadığım tüm bu duyguları sizinle paylaşmakta esas amacım size derin şükranlarımı sunmaktır. Ne mutlu bize ki, Azerbaycan'ın sizin gibi vatansever, ülkesi, devleti, halkı, kültürü, tarihi ile övünen bir çocuğu var. Bence bu işte sevmek yetmiyor, sizin gibi bu kadar emek sarfedip, iş yapmak gerekir. Beni doğru anlayın, belki de bu tür projeler Azerbaycan'da yaşayanlardan daha çok, bize, yurt dışında yaşayan Azerbaycanlılara gerekir.
Sayın İlham bey, ben belki çok geniş yazdım bu yüzden mazur edin ama uzun süredir ki, hiç kimseyle içten sohbet edeceğimi bilmiyordum. Ben inanıyorum ki, zaman gelecek Azerbaycan tüm dünyada kendi sözünü söyleyen, en güçlü devlet olacak. İşte o zaman, sizin bu çalışmalar uğrundaki faaliyetiniz kendi hakkıyla kıymetini alacak ve herkes sizi takdir edecektir. Eminim ki, bu gün çok da uzakta değil. Size ailemin adına da teşekkür ederim. Oğlum, kızım sizin hayranınızdır. Ne zaman Almanya'ya gelirseniz burada bir eviniz var. Bir daha teşekkür ederim.

Cevap: Sayın Elman Alibeyli,
Bana ünvanladığınız samimi, güzel sözler için size bizzat kendi adıma derin şükranlarımı sunuyorum. Bir Azerbaycanlı olarak sizin yaşadığınız ülkede Azerbaycan için gücünüzün yettiği kadar bir şeyler yapmaya gösterdiğiniz gayretiniz beni haddinden ziyade memnun etti. Gerçekten de, devletimizi ve ülkemizi yurtdışında layıkıyla tanıtmak ve sevdirmek sadece şu an değil, aynı zamanda tüm dönemlerde bizim için en öncelikli görev olmalıdır. Bu çalışmada dünyanın tüm Azerileri birleşmeli ve ortak hareket etmeliler.
Bir kez size şükranlarımı sunuyorum ve şahsınızda tüm Azerbaycanlılara başarılar, dayanışma diliyorum.
Saygılarımla,
İlham Abduyev


Azad Piriyev (Bakü)

Sayın İlham müellim, doğum gününüz kutlu olsun ! Size kuvvetli sağlık, mutluluk, tüm işlerinizde ve çabalarınızda başarılar dilerim.


Kamil Aliyev (Bakü)

Sayın İlham müellim! Doğum gününüzü kutlarım!
Siz kurucu, amaçlı çalışmalarınızın tüm dönemlerinde kendi yetenek, pratik ve enerjinizi ülkemizin yararları için karşılıksız hizmete adamışsınız. Bundan sonra da uyguladığınız projeler ve çalışmaların ülkemizin tanıtımına yönelik olacağına inanıyoruz.
Saygılarla, Kamil Aliyev


Metanet (Bakü)

Ilham bey, doğum gününüz kutlu olsun!
Size sağlıklı hayat, mutluluk, planladığınız işleri uygulamak için bitmeğen enerji ve izlerinizde başarılar dilerim.


Teymur Musayev (Bakü)

Çok değerli İlham müellim!
Doğum gününüzle ilgili en samimi tebriklerimi sunarım! Azerbaycan’ı tanıtım yönünde Sizin gayretleriniz en derin saygıları hak ediyor. Yaratıcı enerjiniz ve amaçlı çalışmalarınızın sonucu olarak ülkemiz yakından tanınır. İşlerinizde bir daha başarılar diler ve ileri projelerinizi bekleriz!


Azer Ferecov (Bakü)

Sayın İlham Abduyev!
Bugün - 3 ağustos sizin doğum gününüzdür. Şu mutlu günde sizi ve yakınlarınızı kutlarım! Sizin dostca amelleriniz, uyguladığınız projeler (özellikle son zamanlar kullanıma sunulan -azerbaijans.com və garabagh.net) size olan rağbetimizi daha fazla arttırdı. Bir daha işlerinizde başarılar dileriz. Saygılarla, Azer


Selcan (Türkiye)

İlham bey, doğum gününüzü gönülden kutlarım. Son zamanlar uyguladığınız projeler tüm Azerbaycanalılarla beraber bizim ilgimizi çekti. Yurt dışında bulunan, eğitim alan, çalışan tüm yurttaşlarımız bu projeler aracılığı ile ülkemizi dünyaya tanıtıyor. Ailemiz, arkadaşlarımız adına sizi tebrik eder, işlerinizde başarılar dileriz. yılmayın


Osman Kahramanov (Bakü)

Sayın İlham müellim!
Doğum gününüzde sizi selamlamaktan memnunum! İleride size bekleyen işlerinizi daha mükemmel şekilde uygulamayı başarasınız diye size mutlu yıllar dilerim.


Mübariz Aliyev(Bakü)

Sayın İlham müellim!
Doğum gününüzü kutlar ve işlerinizde başarılar dilerim! Sitenizi devamlı olarak izliyorum ve uyguladığınız projelere değer veriyorum. Saygılarla, Mübariz Aliyev


Günel İsayeva (Bakü)

Selam İlham müellim! Doğum gününüz kutlu olsun ! Siz gerçekten milletimiz, ülkemiz için çok büyük işler yapıyorsunuz. Allah sizi korusun!


[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19]