Makaleler

Yerin tavanı

Font:      

İnsan hayatı boyunca, bilinçli olarak kendisini kuşatan çevreyi inceler ve onu rahatsız eden sorulara cevap bulmaya çalışır. Bu araştırmalar sadece bir amaç içindir - doğru hayat kurmak.
Bir kere ben uçağın penceresinden bulutlara bakarken rastgele kendi kendime soru sordum: neden bu bulutlar belli düzeyde ve düzlemde yüzerler? İnsanda, sanki onları yükselmeye mani olan herhangi bir sınırın olduğuna ilişkin izlenim uyanıyor.
Kuran'da şöyle bir ayet var ki, orada şöyle denir "Tanrı siz insanlar için gökte göze görünmeyen bir tavan yaratmıştır." Eğer bu kelimeleri bulutlara ait edersek, Kur'an'da denilen gökteki tavan muhtemelen, bulutlara yükselmeye mani olan sınır olduğu göreriz. Peki bu "tavan" nedir?
Ben bu süreci tahlil ederek, çalıştım ki, anlatayım. Bilindiği gibi, yerdeki su sürekli buharlanır. Buhar halinde göğe yükselir ve biz aynı zamanda 0 derece santigrantta suyun buza dönüştüğünü biliyoruz. Suyun buharlanması havanın orta sıcaklığında, mevsime bağımlı olmaksızın gece-gündüz gerçekleşiyor. Gökte havanın sıcaklığı sıfır ve sıfırın altında olur, bu yüzden de buharlanmış su donur ve kendi sınırlarından yukarı kalkamıyor.
Gökteki bu "tavanın" sınırı, işte tam anlamıyla yerin tavanıdır. Yerle göğün farkı bu sınırdan başlıyor. Havanın sıcaklığından farklı olarak bulutlardan yağmur ya da kar yağıyor. Daha doğrusu sıfırın altında yere kar, sıfırdan yukarı sıcaklıkta ise yağmur yağıyor. Bu şekilde de su yerle gök arasında dolaşım yapıyor.
Eğer farklı sıcaklık rejimlerine göre ayarlanan bu tavan olmasaydı, yeryüzünde hiçbir yaşam ve varoluş olmazdı.Okunub: 1925

Yorumlar: 0
Bu mekaleye fikir bildir ve ya yorumlara bak