Makaleler

Dejavu

Font:      

Bizim hayatımız çok karmaşık, gizemli olduğundan, biz insanlar asırlar boyu bizi rahatsız eden soruların cevabını sürekli arıyoruz. Her insan hayatında dejavu bir süreçle karşılaşmıştır. Dejavu ne demektir? Hayatta bir olay gerçekleşir ve insan bunun ne zamansa olduğunu düşünüyor, fakat hatırlamıyor ve bu psikolojik hale - Dejavu denir. Bu durum bilime bilinmektedir ve yeterince incelenmiştir. Bazen karşılaştığımız bir olayı daha önce de yaşadığımız veya ilk defa gittiğimiz bir yerde, daha önce de bulunduğumuz gibi duygular oluşur ki, bu durumlarla karşılaşan insanlar bazen kendilerini üstün güce sahip olduklarını zannediyorlar.
"Dejavu" fenomeni hep psikologların ilgi odağı olmuş ve bugün de tetkik edilmektedir. Yapılan bazı araştırmalar gösteriyor ki, Dejavu`ye neden olan temel faktör dejavu sırasında beynin bazı bölgelerinin daha aktif faaliyette olmasıdır.
Dejavunun her insanda haftada bir veya iki kez olması normaldir. Herkesin hayatında en az bir kez yaşadığı bu duygu şaşırtıcı, anlaşılmaz, gizemli ve biraz da korkutucudur. Bir çok insan dejavu efektini ruhsal bir deney olarak kabul ediyor. Bazılarına göre ise bunlar önceki hayatlarımızın davetsiz çıkıp gelen ani kareleridir. Araştırmalar yapılsa da, şimdilik dejavu etkisi bizim için bir muamma olarak kalmaktadır.
Dejavu hakkında birçok teoriler var, hatta böyle bir teori var ki, insan geçmişte bir veya birkaç kez hayat sürmüş ve her birinde çeşitli sanat sahibi ve farklı cinste olmuştur.
Son günlerde yaygın olan yeni bir düşünceye göre, dejavu sürecinin sebebi uykusuz veya yorgun olan zaman sağ ve sol beyin yarısı arasında bilgi alışverişinin gecikmesitir. Yani bir beyin yarısı ile fazla almış olduğumuz bilgileri diğer beyin yarısı ile kabul edince bu olayı tekrar yaşıyormuşuz gibi hissediyoruz.
Şüphesiz ki, bu teorileri ne ispat, ne de inkar edebiliriz. Bu konuyu kendi düşüncem ile sizinle paylaşmak isterim. Süreçlerde yaşanan tüm noktaları mikrocisimler ve onlara özgü olan kurallar yaratıyor. Mikrocisimler veya kvantların kendilerinde meydana gelen yasal süreçlerin sonucunda, bilime gizemli olan süreçlere cevap bulmak mümkün oluyor. Bu olaylar insan vücudunda bulunan mikrocisimlerde de oluyor. İnsan bunu hissetmiyor, çünkü her hissetme onun bilinci aracılığıyla algılanır. Bilinç ise onu algılayamıyor.
Bugünkü bilimsel sonuçlar onu söylüyor ki, mikrocisim veya kvantın tetkiki sırasında kuantum makrocisimlerden farklı olarak aynı anda birçok noktada yerleşe bilir. Bir başka deyişle bizim hayatımızda her şey titreşim yapıyor. Yankıyı örnek alırsak, bunu tasavvur etmek olur.
Her birimizin sesinin yankı oluşturması nasılsa, insanların, doğanın her bir hareketi o şekilde - titreşimlidir. Titreşimli hareket sırasında, hareket eden çeşitli noktalarda olur ve bu durumların her biri diğerlerine benziyor, ama onlar aynı değildir. Bu anlamda denilebilir ki, insan kendisi de birkaç durumlarda mevcuttur. İnsanın bilinci ise onu bir halde görüyor. Biz bilinci iptal edersek veya faaliyetini kendimizde sıfıra düşürürsek, o zaman biz aynı zamanda birkaç halde ve ayrı - ayrı yön gelişiminde yaşamış oluruz.
Dejavu muhtemelen, - diğer durumlarda meydana gelen olayların, insanın şimdiki zamanında yaşamasıdır. Yani eğer bana veya başka bir insana bir olay tanıdık geliyorsa, biz bunu diğer halde olmuş bir olay gibi kabul etmeliyiz.
Bu tür bilgi bilinç tarafından gecikme ile algılandığına göre, ikili hissetme halleri yaşanıyor.
Sanırım, böyle halden korkunç şekilde endişelenmek gerekmez, daha doğrusu kendimizi gelecek hatalardan, yanlış hareketlerden korumak ve onu kabul etmek, ona uymak gerekiyor.

16.08.2012Okunub: 5226

Yorumlar: 0
Bu mekaleye fikir bildir ve ya yorumlara bak