Makaleler

Deve

Font:      

Her bir şey Allah tarafından yaratılmış ve hiç şüphe yok ki, tüm canlı yaratıklar eşi olmayan özelliklerine göre Tanrının sonsuz güç ve kavramını kanıtlıyor. Kuran`ın bir çok ayetlerinde Tanrı`nın her varretiğinin “işare ve ders almaya” hizmet ettiği hatırlanıyor.
Kuran`ın 88.suresinin (Ğaşiye) 17.ayetinde Yüce Tanrı sonsuz dikkat ve düşünce talep eden hayvan – “deve” hakkında konuşur. Tanrı dikkatimizi bu yaratılana Kuran`ın: “Peki, deveyi görmüyorlar ki, nasıl yaratılmıştır?” ayeti ile çekiyor. İhtimal ki, işbu ayet devenin sıradışı özelliğe sahip olması ile bir kez Allah`ın harika varedilmişlerinden biri olmasına işarettir. Öyle ise deveyi diğer hayvanlardan farklı kılan özellikler hakkında biriken bilgileri bir kez inceleyelim:
Deve dev vücutlu olmasına rağmen çok hassas ve tabi olan hayvandır, şöyle ki, onun gibi bozkırlarda yaşayan hayvanlardan çok farklıdır. Sahiden devenin yaratılışında büyük hikmet ve esrarlı işler vardır. Onun dış görünüşü ne kadar pürüzlü, büyük, boynu eğri, ayakları uzun olsa da, tüm bunlar ona güzellik veriyor. O iri yapılı hayvan olmasına rağmen yumuşak, halim ve her kese lütfkardır. Onun büyük ve siyah gözleri, bakması marhemetli ve sevimlidir. Bu kadar güç sahibi hayvan her kese tabidir. Bu mucize dolu hayvan bir defaya 200 litre kadar su içebilir. Develer tek ve çift kamburlaşmış olurlar. Aslında develerin kamburları su tutamıyor. Orada tüm vücudun geri kalan kısmının aşırı ısısını indiren piy tabakası birikiyor. Deve vücudunun ısısı her zaman dış ortamın ısısından yüksek oluyor. Buna nedenle de terlemiyor, su istemiyor ve bu hayvanların vücud ısısı gün içerisinde 34 derece C ile 41 derece arasında değişiyor. Onların derileri güneş ışığını yansıtır ve sahranın aşırı sıcaklığından vücudunu korur.
Tüm yaratıklar kendilerinde vitaminler saklarlar. İşbu vitaminleri bitkilerden alırlar. Deve ise tam aksi, bu vitaminleri kendisi üretiyor. Develerin sıra dışı özelliklerinden birisi de onların gereken zamanda rüzgar ve kumdan saklanmak için kendi burun deliklerini kapamasıdır. Eğer deve yatmağa veya sadece dinlenmek için yatarsa, bu zaman kendisi istemedikce onu kaldırmak gerçek dışı olar.
Onun yürüyüşü sakin, yavaş, fakat ayakları uzun olduğu için hareketi hızlıdır. Her bir hayvanın ayağında bir dizi, ama devede iki dizi vardır. Deve oturduğu sırada ayaklarını iki defa katlar. Devenin boynu eğri ve uzundur. Bu, onun beline binmek için basamak görevini yapıyor. O, otlayan zaman eğri boynu açılıyor, uzar, yerden ot ve su alabilir. Dizlerinde kalın piy kitlesi var, ağır yükle yere diz koydukta işbu piy tabakası onu hasar görmekden korur.
Bu güzel ve dev hayvan, kendi varoluşu ve farklı özellikleri ile bize Yüce Tanrı`nın eşi olmayan mucizelerden haber veriyor. Dış görünüşü ile bazı hayvanlara benzeyen deveyi bir çok özellikleri farklı kılıyor ki, bu özellikler de devenin evrim sonucu yaranması görüşünü reddediyor. Genellikle deveyle ilgili olan bazı kanıtlar, canlıların birbirlerine peryodik dönüşmesinin doğru olmadığını, tüm canlı türlerin ayrı ayrı ve varoldukları gibi yaratıldıklarını gösteriyor.Okunub: 2453

Yorumlar: 0
Bu mekaleye fikir bildir ve ya yorumlara bak