Makaleler

Sadaka: Seçim mı, Tercih mi?!

Font:      

Bazen yaşamımızdaki tesadüfler ilginç düşüncelere daldırır. Bir defasında tesadüfen iki kişinin konuşmasına şahit oldum. Yaşça küçük birinci kişi kendisinden büyük olan kişiye şöyle sordu: - Siz güzel insansınız! Yardıma ihtiyacı olan herkese, onun yalan ya doğru söylemeğine bakmadan yardım ediyorsunuz. Belki o yalan söylüyor? Siz bunu neden yapıyorsunuz?
İkincinin cevabı beni hayrete düşürdü. O Peygamberimizin (s.a.s.) hadislerinden birisini zikretti: “Ey Âdem evladı. Men kullarımdan birini yollayarak, senden yiyecek istedim, sen ise onu bana vermedin. Gerçekten bilmiyor musun, eğer onu doyursaydın ben de seni mükâfatlandırmış olurdum… Ey Âdem evladı, Men kullarımdan birinin göndererek senden beni içirtmeyi istedim. Sen ise onu bana vermedin. Gerçekten bilmiyor musun, eğer onu içirtmiş olsaydın mükâfatlandırılmış olurdun” diyerek onun bu sorusunu yanıtladı.
Yıllar geçtikçe çocukluk anılarıma geri dönüyorum ve her defa kendimde yılların kazandırdığını değil, sanki benimle birlikte dünyaya göz açan keyfiyetleri buluyorum. Bu adamın dedikleri beni düşüncelere daldırdı. Sekizinci sınıfta okuduğum zaman sınıfımıza yeni gelmiş öğrencinin yurt dışından getirilmiş yeni, debdebeli gömleğime hayranlıkla baktığını ve çekinmeden bu gömlekten bende yine fazla olup olmadığını sormuştur. Ben başka gömleğimin olmadığını, fakat kendi gömleğimi verebileceğimi söyledim. O bu önerimi sevinçle karşıladı. Ben hiç düşünmeden gömleğimi çıkardım ve ona verdim. Böylelikle o çocuğa birkaç anlık bir mutluluk yaşatmış oldum.
Belki de bu tür keyfiyetler ve mazlumlara yardım etmek yıllar boyu birikmiş tecrübe, refah sonucunda değil, dünyaya göz açtığımız günden beri olmalı, dünyaya göz açtığımız günden olmalı ve ömrümüz boyunca bize eşlik etmelidir.
Bizi kapsayan, içinde bulunduğumuz ve sahip olduğumuz her şey bir maddiyattır. Hiç kimse kendisiyle öbürü dünyaya hiçbir şey götüremiyor. Öyleyse biz insanlar bu maddi âleme üstünlük vererek, neden yakınlarımıza ve ihtiyacı olanlara yardım etmeği unutuyoruz.Okunub: 3264

Yorumlar: 0
Bu mekaleye fikir bildir ve ya yorumlara bak