Biyografi

Kendimle ilgili bilgi

Font:      

Abduyev İlham Muhtar oğlu


1958 yılı Ağustos ayında Baküde doğdum.
1975'de liseyi bitirdim.
1980'de Azerbaycan Devlet Üniversitesi Biyoloji Fakültesini bitirdim.
1979-1990'lı yıllarda Azerbaycan Cumhuriyeti İlimler Akademisinde araştırmacı olarak çalıştım.
1988 yılında ziraat doktoru unvanını aldım.
1990-1995'li yıllarda Sağlık Bakanlığı Farmakoloji ve Halk Tababeti Bilim Üretim Birliğinde Genel Müdür olarak görev yaptım.
1995-2008'li yıllarda Azerbaycan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetlerinde değişik rütbe ve görevlerde subaylık yaptım.
Rütbem: Albay
Hazırda kendi şirketimde çalışmaktayım.
Evliyim.


Kendimle ilgili bilgi

Doğayı seyretmekten, doğada çalışmaktan büyük keyif alırım.
Akar nehrin, gölün, denizin kıyısında oturup seyretmektense nehrin, gölün, denizin içine girip ıslanmak isterim. Yüzmek demiyorum, çünkü yüzmeyi başarmıyorum.
Avlayanları sevmem.
Orman hayvanlarını üzülüyorum. Kurda ise saygım büyüktür. Memnuniyetle ormana veya doğaya meyve toplamaya giderim, büyük bir ağacın altında oturarak sıcak çayımı yutulmayarak kitap okurdum. Orman yakınında 20 hektarlık bir orman arazim var. Oradaki ağaçların sayısı on binin üzerindedir. Baharda arıcılıkla uğraşmayı düşünüyorum. Çünkü bal çok faydalı bir üründür. Kaliteli balı sadece bakarak tanıyabiliyorum. Hatta dostlarım bunu bana sorarlar. Bal yemeği severim. Maalesef tansiyonum yüksek olduğu için çok fazla yiyemiyorum
Çok fazla erik yemeği severim. Hiç “doydum” demem. Belki o yüzden yaz ayların çok seviyorum. Belki de doğum günüm yazındır, o yüzden, bilemiyorum. Doğum gününde sabah uykudan kalktığımda kendimi mutlu hissediyorum
Hediye almayı sevmem, ama zorundayım. Başka birisine hediye vermekten çok mutlu olurum. Hediye verdiğim zaman mutlaka orada kırmızı veya pembe güllerin olması lazım. Çünkü gülü çok severim. Onların sayı ya 17, yani benim en çok sevdiğim ve uğurlu rakamım ya da 33, yani İsa Peygamberin yaşı kadardır.
Bana pahalı kol saati hediye edildikte çok sevinirim. Hatta bana yakın olan herkese derim: Bana başka pahalı hediye almaktansa ucuz kol saati almanızı tercih ederim. Dostlarım ve çevredekiler banim bu isteğimi yerine getirdikleri için beni saat koleksiyoncusu da adlandırabilirler. Çocukluktan değişik boyutlarda ve ebatlarda koleksiyonunu da kendim toplarım. Buna rağmen her hangi birisi benim koleksiyondaki saat ve bıçaklardan isterse memnuniyetle verebilir.
Fakat hiç kimseye kitap vermem. Ben kitap okumayı severim ve çok hızlı okurum. Şair ve yazarlardan en çok sevdiklerim Shakespeare, Göte və Bayron’dur. Kitap mağazasında saatlerce kitap aramayı severim. Bunların içinde de bilimsel kitapları tercih ederim. Bu yüzden yıllarca evde çok sayıda kitap birikmiştir. Ben onlardan zaman zaman seçerek Merkezi Kütüphaneye hediye ediyorum.
Kitap yazıp bastıma imkanı olmayanlara yardım etmeyi kendime bir görev olarak addetmekteyim. Borç bara isteyenlere gücüm yettiği kadar karşılıksız borç veririm. Genel olarak çok para harcadığım için fazladan param olmaz. Hepsini harcarım. Restoranda dostlarla birlikte olduğum zaman mutlaka hesabı ben veririm. Hatta beni misafir etseler bile bu kural değişmez. Lezzetli yemekleri severim. Özellikle deniz ürünlerinden yapılmış yiyecekleri tercih ederim. Müzik eşliğinde yemek yemeyi severim. Araba kullanırken de müzik dinlemeyi severim. Genelde Rock ve Blues dinliyorum. Deep Purple grubunun parçalarını ezbere bilmiyorum. En çok sevdiğim Jesus Christ Superstar – a rock opera. Ben bu eseri 15 yaşından dinliyorum. Diğer parçalara 2. dereceli parçalar olarak dinliyorum. Klasik müzik dinlemeyi sevmem. Fakat bazı sanatçılar var ki onlar filmlere çekilmiş ve orada bazı parçaları ifa etmişler. Bunların arasında sevdiklerim vardır. Örneğin Süzen Aksu (“Serçecik” filimi) vs. Sinema oyuncularından en çok hoşuma giden Tommy Lee Jones’tir. Ben ona 20. Yüzyılın en yetenekli oyuncu adını verilmesini isterdim. Benim arzularımdan biri de film çekmektir. Fakat gerçekçi değildir. Ressamlığı severim. En büyük arzum Bakü’de büyük avlusu, kütüphanesi, medresesi vs. olan bir cami yaptırım. Allah bunu bana nasip ederse ben de hayatta yaşadım derim.Okunub: 154150

Yorumlar: 0
Bu mekaleye fikir bildir ve ya yorumlara bak